Aký kolagén užívať v tehotenstve?

Aký kolagén užívať v tehotenstve?

Publikované: 22.08.2023
Aktualizované: 22.08.2023

Tehotenstvo je pre mnohé ženy najkrajším obdobím v živote, avšak aj fyzicky mimoriadne náročným. Ženské telo odovzdáva dieťatku všetky živiny a látky potrebné pre jeho vývoj, musí prekonávať hormonálne aj fyziologické zmeny. Preto by budúca mamička mala dbať na zdravú stravu a prijímať dostatok vitamínov a minerálov. A to nielen kvôli sebe, ale aj kvôli bábätku. Tehotné ženy sa často zaujímajú o to, či môžu prijímať kolagén a ak áno, aký kolagén je vhodný.

Kolagén sa nachádza v koži i chrupavkách, v zuboch, bazálnych membránach i rohovkách. Jeho význam pre telo je tak veľmi veľký. Telo si kolagén do istého veku v dostatočnom množstve tvorí samo, potom je nutný jeho príjem z externých zdrojov – z potravín (hydinové, hovädzie a bravčové mäso, vývary a aspiky, tučné ryby – losos a tuniak, vajíčka, orechy a semienka, bobuľovité ovocie, citrusy, paprika a listová zelenina podporujú tvorbu prirodzeného kolagénu) alebo výživových doplnkov. Jeho nedostatok môže telo pociťovať už okolo tridsiatky, po šesťdesiatke je jeho úbytok najvýraznejší. Kolagén môže chýbať aj tehotným ženám, najmä tým, ktoré sa rozhodnú pre dieťatko vo vyššom veku. Zhoršený stav kože, kŕčové žily, bolesti chrbtice a pohybového aparátu, lámavé nechty a vypadávanie vlasov, problémy so zubami, strie – s tým všetkým môže kolagén pomôcť. Napriek tomu, že je dokázaný účinok kolagénu na pleť a pohybový aparát, nie sú k dispozícii štúdie zahŕňajúce príjem kolagénu tehotnými ženami.

Kolagén je vo vode rozpustná bielkovina, patriaca k základným stavebným prvkom tkanív. Preto by vo svojej podstate nemal byť škodlivý. Najlepšou voľbou je kolagén v čistej podobe bez aditív. Na výber máte hovädzí, bravčový alebo morský kolagén, ktorý je považovaný za najlepší, pretože je najviac podobný ľudskému kolagénu. Keďže nie je vykonaných dostatok štúdií, na kolagénových doplnkoch sa stretnete s upozornením, že sú nevhodné pre tehotné ženy alebo sa treba o ich užívaní najprv poradiť s lekárom. Preto aj napriek všetkým jeho priaznivým účinkom musíte vy sami zhodnotiť, či kolagén chcete užívať alebo nie.

Viaceré mamičky v diskusiách prezradili, že sa im osvedčilo užívanie Colafitu aj Inca Collagenu, avšak pred užívaním kolagénu sa odporúčajú poradiť so svojím lekárom. Len málo mamičiek ho neodporúča, aspoň v 1. trimestri, a aj neskôr navrhuje spýtať sa na radu gynekológa.

Aký kolagén užívať v tehotenstve? skúsenosti Modrykonik

Aký kolagén užívať v tehotenstve? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.2%)