Ako začínajú pôrodné bolesti?

Ako začínajú pôrodné bolesti?

Publikované: 20.05.2024
Aktualizované: 20.05.2024

Blížiaci sa pôrod je žene signalizovaný rozličnými zmenami, ktoré si možno všimnúť aj navonok. Ide najmä o pokles plodu do panvovej oblasti, ktorý sa dá pozorovať aj voľným okom vďaka poklesnutému tehotenskému brušku. V dôsledku tejto zmeny v ženskom tele však vznikajú určité ťažkosti s pohybovou koordináciou, pričom žena tiež zažíva hemoroidy a častejšie nutkanie močiť. Posledné týždne pred pôrodom tiež sprevádzajú bolesti v krížovej oblasti.

Toto všetko sa môže diať aj dva týždne pred pôrodným termínom, no samotný pôrod je príznačný odtokom plodovej vody. Tá niekedy odtečie náhle, ako to býva zvykom vo filmoch a seriáloch, no v niektorých prípadoch dochádza aj k postupnému odtekaniu plodovej vody. Tento pôrodný symptóm naznačuje, že sa pôrod s najväčšou pravdepodobnosťou spustí do 24 hodín. Najvýznamnejším pôrodným činiteľom, ktorého sa mnohé budúce rodičky obávajú, sú pôrodné bolesti. Známe sú aj pod pomenovaním kontrakcie, pričom ide o zväčša pravidelnú a intenzívnu bolesť v brušku a krížoch rodičky.

Kontrakcie v podstate opisujú sťahy maternice, vďaka ktorým je umožnené dostatočné otvorenie krčka maternice, vytlačenie plodu z tela matky, no tiež následné vypudenie placenty cez pôrodné cesty. Táto veľmi špecifická pôrodná bolesť začína spočiatku veľmi nevinne. Postupne však sťahy maternice naberajú na intenzite, pričom časový rozostup medzi jednotlivými návalmi bolestí sa rapídne zmenšuje. Jedna kontrakcia v začiatkoch pôrodu trvá približne 15 až 20 sekúnd, pričom pauza vedúca k ďalšiemu sťahu dosahuje až 20 minút.

Čím bližšie je pôrod, tým viac sa kontrakcie z hľadiska intenzity i frekvencie zhoršujú. Odtečenie plodovej vody a slabé kontrakcie však neznamenajú, že je nutné ihneď utekať do pôrodnice. V bezpečnom domácom prostredí je vhodné počkať na chvíľu, keď rozostupy medzi dvomi za sebou idúcimi kontrakciami poklesnú na 10 minút. Intenzitu a frekvenciu kontrakcií je ideálne zaznamenávať aj písomne, pretože to bude jedna z prvých otázok, ktoré zamestnanci pôrodnice rodičke a jej partnerovi položia.

Na základe diskusných príspevkov na slovenských fórach je však možné konštatovať, že každý pôrod je iný, a teda netreba vývin situácie okolo pôrodu prirovnávať k skúsenostiam iných žien. Zatiaľ čo niektoré ženy zažívajú pôrod ako z filmu, ktorý sa spustí náhlym odtečením plodovej vody a okamžitým nástupom postupne silnejúcich sťahov maternice, iné nepociťujú vôbec žiadne pôrodné symptómy a z ničoho nič už rodia. Ide o veľmi individuálnu záležitosť, o ktorej si však treba prečítať čo najviac informácií, aby bol človek pripravený ozaj na všetko.

Ako začínajú pôrodné bolesti? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(89.8%)