Ako dlho trvá pôrod po odtečení plodovej vody?

Ako dlho trvá pôrod po odtečení plodovej vody?

Publikované: 25.07.2023
Aktualizované: 25.07.2023

Odtok plodovej vody je v tehotenstve jasným príznakom toho, že pôrod sa blíži a bábätko sa definitívne pýta na svet. Nie vždy však aj takýto „rukolapný“ príznak začiatku pôrodu musí znamenať, že o pár minút bude dieťa na svete. Odtekanie plodovej vody ani náhodou nemusí prebehnúť nárazovo prúdom ako z filmu. Dokonca sú častejšie prípady, keď prebieha odtekanie plodovej vody po troške. V niektorých prípadoch doslova po kvapkách. Postupný odtok plodovej vody neznačí vôbec nič zlé. Ženy sa často svojich gynekológov pýtajú na to, ako dlho trvá pôrod po odtečení plodovej vody. Odpoveď na túto otázku je však nemožná, rovnako ako v prípade otázky, ako dlho vydrží dieťa bez plodovej vody.

Dôležitosť plodovej vody pre pobyt bábätka v brušku je nevyhnutná. Odtok plodovej vody je jasným signálom, že pôrod prichádza. Avšak netreba zabúdať ani na iné príznaky pôrodu, prasknutie plodovej vody ani zďaleka nie je jediným signálom. Len približne v 15 % prípadov začína pôrod bezprostredne po odtečení plodovej vody. Navyše aj postupný odtok plodovej vody bez kontrakcií je pri mnohých pôrodoch veľmi bežný a kontrakcie nastúpia neskôr. Tiež sa stáva, že plodová voda vo väčšom odtečie až s prvými kontrakciami alebo kontrakcie nastúpia neskôr do 12 až 24 hodín (zvyčajne) po jej odtečení. Ak dôjde k uvoľneniu hlienovej zátky, dostavia sa pôrodné kontrakcie, môže mať rodička istotu, že pôrod je na spadnutie. Platí zásada, že po odtečení plodovej vody je potrebné odobrať sa do nemocnice.

Po odtečení plodovej vody môže pôrod trvať odlišne dlhú dobu. Aj reálne skúsenosti mamičiek z diskusií jasne poukazujú na to, že odtok plodovej vody neznamená, že dieťa už čaká na pôrodníka s vystrčenou hlavičkou. Niektoré mamičky uvádzajú, že po odtečení plodovej vody začali rodiť po 15, 17, 19 hodinách. Iná mamička má zasa skúsenosť, že porodila do 3 hodín od prasknutia plodovej vody. Takisto sú mamičky, ktorým odtekala plodová voda v jeden deň a porodili až o dva dni. Časový údaj, ako dlho trvá pôrod po odtečení plodovej vody, teda nie je možné presne stanoviť, hoci vo väčšine prípadov sa pôrod začne v rozmedzí 12 až 24 hodín. Následná dĺžka pôrodu je individuálna.

Ako dlho trvá pôrod po odtečení plodovej vody? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.6%)