Ako vyzerá spadnutá maternica?

Ako vyzerá spadnutá maternica?

Publikované: 17.10.2023
Aktualizované: 13.12.2023

Ak pri návšteve vášho gynekológa dostanete informáciu, že došlo k prolapsu maternice, resp. sa u vás objavil pokles maternice, znamená to, že vaše panvové dno sa posunulo nižšie. Laicky povedané, svalstvo panvového dňa je príliš oslabené a ženské orgány, často aj vrátane močového mechúra či močovej trubice, sa posúvajú nižšie. Prolaps maternice sa objavuje hlavne u žien po viacerých tehotenstvách alebo náročných pôrodoch. K oslabeniu panvového dna dochádza aj s pribúdajúcim vekom.

Spadnutá maternica sa prejavuje pocitom tlaku v dolnej časti panvy, objaviť sa môže únik moču, infekcie močového mechúra, vaginálne krvácanie, problémy so zažívaním a v najhorších prípadoch, úplný prolaps maternice, dokonca môžete v pošve maternicu či krčok nahmatať. Nepríjemný a bolestivý často býva aj pohlavný styk. Pri neúplnom prolapse sa objavujú práve vyššie spomenuté symptómy. Tzv. cystokéla je prepad maternice spojený aj s poklesom močového mechúra, čo býva veľmi častým prejavom. Močový mechúr sa tak posúva až do pošvy. Lekár podľa štádia prolapsu stanoví spôsob liečby, pričom v niektorých prípadoch je nevyhnutný operačný zákrok.

Liečba poklesnutej maternice je možná napríklad aj cvičením. Ide o špeciálne kegelove cviky určené na precvičovanie panvového dna a jeho posilnenie. Týmito cvikmi môžete predísť oslabeniu svalov panvového dna. Precvičovanie tak môžete vnímať ako prevenciu. V určitých štádiách lekár odporučí vaginálny pesar, ktorým sa posun orgánov spomalí a poloha maternice stabilizuje. Jeho používanie, ako i čistenie konzultujte s lekárom. V kritických prípadoch je jedinou možnosťou spomínaný chirurgický zákrok.

S týmto nepríjemným problémom sa stretáva pomerne veľká časť žien vo vyššom veku. Na základe diskusií s týmto problémom bojujú taktiež ženy, ktoré absolvovali pôrody krátko po sebe. V niektorých prípadoch došlo k poklesu panvového dna aj bezprostredne po pôrode u mladších rodičiek. Najčastejšie ženy aplikujú cviky, ktoré posilňujú panvové dno. Viaceré ženy trápi, že cvičením sa ich stav nezlepšil a jedinou alternatívou bola operácia.

Spadnutá maternica skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.6%)