Ako urýchliť pôrod?

Ako urýchliť pôrod?

Publikované: 01.09.2023
Aktualizované: 01.09.2023

Tehotenstvo staršie ako 42 týždňov sa považuje za prenášanie – potermínová gravidita. Je známy fakt, že približne len 4 % tehotenstiev skončí v stanovenom termíne. Riadny pôrod prichádza približne v období 38. až 42. týždňa. Ak tehotenstvo prekročí 40. týždeň, lekár tehotenstvo a  zdravotný stav ženy pozorne monitoruje. Je na samotnom lekárovi, ak sa tehotenstvo neskončí do 42. týždňa gravidity, kedy pristúpi k vyvolaniu pôrodu. Po dosiahnutí 42. týždňa tehotenstva totiž prestáva placenta plniť svoju hormonálnu, vylučovaciu a dýchaciu funkciu. Rozhoduje tu viac faktorov. Existuje viacero spôsobov, ako vyvolať pôrod, a to prirodzeným i umelým spôsobom. My vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme možnosti, akými môžete pôrod urýchliť tak, aby k prenášaniu nemuselo dôjsť.

Ako vyvolať pôrod a urýchliť ho? Na urýchlenie pôrodu môžu poslúžiť niektoré z nasledujúcich trikov. Skúste napríklad teplý kúpeľ. Napriek tomu, že teplé kúpele sa v tehotenstve príliš neodporúčajú, dôvodom je, že v pokročilom štádiu tehotenstva môže teplo či sauna vyvolať pôrod. Teplá vaňa a relaxačný kúpeľ teda pokojne môžu naštartovať pôrod.

Ďalšou z aktívnejších možností je pohyb. Vyskúšajte napríklad výdatnejšiu chôdzu po schodoch alebo rovnom povrchu. V každom prípade však majte po ruke partnera alebo kamarátku. Niektorým ženám pomohlo upratovanie. Nápomocné sú aj kolísavé pohyby panvy. Napríklad sa dajte na štyri (na psíka) a hýbte s chrbticou hore a dole, následne dopredu a dozadu. Pre rozbehnutie kontrakcií môžete skúsiť aj cvičenie na fitlopte, na ktorej sa môžete mierne pohupovať a týmto spôsobom povzbudzovať plod i svaly maternice. Skúsiť môžete aj nenáročný tanec, krúženie bokmi, vlnenie sa na melódiu, možno vám hudba a pohyb pomôžu pôrod urýchliť.

K aktívnym spôsobom vyvolania pôrodu patrí sex. Pohlavný styk má blízko ku kolísavým pohybom, no zároveň stimuláciou pôrodných ciest penisom môže dôjsť k urýchleniu pôrodu. Pre niektorých partnerov je sex v tehotenstve tabu, skúsiť preto môžete aj dráždenie prstami. V rámci erotiky je vhodné skúsiť masáž bradaviek. U niektorých žien sú bradavky erotogénnou zónou, sú veľmi citlivé a stimuláciou bradaviek sa uvoľňuje oxytocín, ktorý slúži na spustenie kontrakcií a vyvolanie pôrodu.

Možno vás rozosmeje, že k vyvolaniu pôrodu môže prispieť aj smiech. Dobrý vtip, stand up vystúpenie alebo komédia môžu byť vhodným filmovým programom. Podporiť môže pôrod údajne čaj z malinových listov alebo čaj so škoricou. Napomôcť môže tráviaca sústava, ak si vychutnáte mierne pikantné jedlo. Rozhodne to však so štipľavosťou nepreháňajte. Ak to nepôjde inak, potrebné bude umelé vyvolanie tehotenstva – tabletka, Hamiltonov hmat, disrupcia vaku blán alebo umelý oxytocín na spustenie maternicových sťahov (kontrakcie).

Ako urýchliť pôrod? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(89.2%)