Ako nepribrať v tehotenstve?

Ako nepribrať v tehotenstve?

Publikované: 16.05.2023
Aktualizované: 18.05.2023

Napriek tomu, že v tehotenstve je mamička za dvoch, neznamená to, že musí automaticky prijímať dvojnásobné porcie jedla. U niektorých budúcich mamičiek sa až do pokročilej fázy tehotenstvo na výzore neprejavuje, u iných dochádza k výraznému zaobľovaniu skoro po otehotnení. Ani v jednom prípade sa priberaniu nevyhnete. Dôležité je však to, koľko priberiete.

Do pôrodu je ideálne pribrať od 9 do 15 kg, v prvom trimestri by mal byť nárast nevýrazný, okolo 1 až 2 kg. K intenzívnejšiemu priberaniu dochádza až v druhom trimestri, kedy by malo ísť o nárast 5 až 7 kg a v treťom by malo ísť o 3 až 6 kg. Hmotnosť by mala rásť počas tehotenstva postupne a rovnomerne. Pri výraznejšom náraste hmotnosti hrozia mamičke problémy s dychom, pohybom a kŕčové žily a pri málom náraste váhy hrozí predčasné narodenie bábätka a jeho nízka pôrodná hmotnosť.

Priberanie v tehotenstve môžete obmedziť viacerými spôsobmi. Je potrebné dbať na správny pomer živín, dôležité sú bielkoviny a zdravé sacharidy, tuk by ste mali obmedziť. Rozhodne nie je potrebné jesť doslova za dvoch. Dôležité je konzumovať ovocie a zeleninu, sladiť málo a zdravo, namiesto klasického cukru radšej zvoliť med alebo hroznový cukor. Mali by ste sa vyhýbať stresu a strážiť si príjem vody. Stres nepriaznivo vplýva na dieťa aj na hmotnosť. Pitný režim by mal pozostávať z 2,5 až 3 l nebublinkových a nesladených nápojov.

Skúste jesť menšie porcie 5- až 7-krát denne, jedlo treba prijímať pravidelne, aby bolo trávenie aktívne. Jedzte pomaly a dobre prežúvajte. Základom pitného režimu by mala byť čistá voda, taktiež je vhodné piť menšie množstvá viackrát denne, napr. 1 až 2 dcl raz za 1-2 hodiny. V tehotenstve by ste sa mali vyhnúť polotovarom, hotovým jedlám, fast foodom a konzervovaným potravinám. Povolené nie sú ani solené, údené alebo príliš korenené jedlá. Ani v tehotenstve nezabúdajte na pohyb – pravidelná chôdza, joga, plávanie sú ideálne.

Podľa budúcich mamičiek, ktoré sa o svoje skúsenosti podelili v diskusiách na fórach, sú lepšie menšie porcie, množstvo ovocia a zeleniny, ale tiež polievky, celozrnné pečivo či obmedzovanie sladkého. Dôležitý je aj pohyb, množstvo mamičiek odporúča prechádzky.

Ako nepribrať v tehotenstve? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.8%)