Ako dlho trvá ovulácia?

Ako dlho trvá ovulácia?

Publikované: 22.11.2023
Aktualizované: 22.11.2023

Menštruačný cyklus je tvorený 4 fázami – menštručnou, folikulárnou, ovulačnou a luteálnou/luteinizačnou fázou. Menštruačná fáza trvá 2 až 7 dní a jej hlavným prejavom je menštruačné krvácanie. Počas folikulárnej fázy, ktorá je pomenovaná podľa folikulo-stimulujúceho hormónu (FSH), ženské telo produkuje vo zvýšenej miere estrogén a luteinizačný hormón (LH). Maternicová sliznica sa počas tohto obdobia pripravuje na prípadné oplodnenie vajíčka. Fáza trvá okolo 6 dní. Tretia je ovulačná fáza, ktorá v prípade pravidelného 28-dňového cyklu prebieha približne v polovici cyklu a trvá 12 až 24 hodín, podľa niektorých zdrojov 24 až 48 hodín. Luteálna/luteinizačná fáza, počas ktorej dochádza k poklesu hladiny estrogénu a nárastu progesterónu, trvá najviac 16 dní.

Počas ovulácie sa z vaječníka uvoľňuje vajíčko a ženský organizmus je pripravený na počatie. Vajíčko putuje z vaječníka cez vajíčkovod do maternice (trvá to 5 dní). Dni okolo ovulačnej fázy sa označujú ako plodné okno. Trvá približne 6 dní a počas nich je najvhodnejší čas na počatie. Keďže životnosť spermií je 3 až 7 dní, o počatie sa dvojica môže pokúšať 4-5 dní pred ovuláciou a 2 až 4 dni po nej. Počas ovulácie sa v tele ženy nachádzajú vysoké hladiny estrogénov a pohlavných orgánov FSH a LH. Tie vytvárajú priaznivé podmienky pre oplodnenie a úspešné uhniezdenie v maternici.

V rámci štandardného 28-dňového cyklu nastáva ovulácia v 12. až 14. deň, ale ak nemá žena pravidelný cyklus, môže v každý menštruačný cyklus ovulovať v iný deň. V závislosti od pravidelnosti cyklu a jeho dĺžky sa môže u ženy vyskytnúť tzv. skorá ovulácia (7. až 10. deň cyklu). Bez ohľadu na to ovulácia netrvá dlhšie ako 12 až 48 hodín.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(88.6%)