Ako dlho trvá laryngitída u detí?

Ako dlho trvá laryngitída u detí?

Publikované: 19.02.2024
Aktualizované: 19.02.2024

Dĺžka trvania laryngitídy u detí je veľmi individuálna, pretože záleží od priebehu a intenzity ochorenia. Takisto závisí trvanie od stanovenej liečby. V priemere môže laryngitída u detí trvať 1 až 10 dní. Ak tento stav pretrváva menej ako 3 týždne, hovorí sa tiež o akútnej laryngitíde. Naopak, ak príznaky laryngitídy trvajú dlhšie ako 21 dní, reč je o chronickej laryngitíde. Tá môže vznikať aj v dôsledku dlhodobého preťažovania hlasiviek. Najčastejšie sa akútnou laryngitídou u detí, ale aj u dospelých možno stretnúť v období zimných mesiacov. Častý výskyt a ťažší priebeh sa vyskytuje hlavne u detí do 6 rokov. Môže byť laryngitída u detí nebezpečná?

Laryngitída je zápal hrtana. Pri tomto ochorení dochádza k podráždeniu až zápalu hrtana, čo vedie k jeho opuchu. Úlohou hrtana, ktorý je súčasťou dýchacej sústavy, je zabrániť infekciám zostupu do dolných dýchacích ciest. Samotný hrtan má trubicový tvar a prostredníctvom neho prúdi vzduch z úst a nosa do dýchacích ciest. Akútna laryngitída môže byť spôsobená vírusovou infekciou pri chrípke alebo pri bežnom prechladnutí. Práve v zime môže dieťa vdychovať pri nesprávnom dýchaní studený a neohriaty vzduch, čo môže zapríčiniť opuch a zápal hrtana. Taktiež môže byť laryngitída u detí vyvolaná intenzívnym namáhaním hlasu či alergiou. V niektorých prípadoch aj gastroezofageálnym refluxom.

U detí môže byť priebeh laryngitídy nebezpečný práve preto, že ich dýchacie cesty sú omnoho užšie než u dospelého človeka. U detí sa v priebehu tohto ochorenia môže priestor v hrtane zúžiť až o 70 %, čo výraznejšie komplikuje dýchanie. V radikálnych prípadoch sa môže stať hrtan až nepriechodným, čo zapríčiní dusenie.

Akútna laryngitída sa nemusí prejaviť okamžite. Jej inkubačná doba je však veľmi krátka, niekoľko hodín alebo 1 až 3 dni po nákaze. Prenášať sa môže kvapôčkovo, napríklad kašľom z človeka na človeka, prípadne sa môže človek – dieťa nakaziť pri dotyku infikovaného predmetu. Objavujú sa príznaky ako:

  • zachrípnutý až chrapľavý hlas,
  • ťažšie prehĺtanie,
  • bolesť hrdla,
  • suchý – dráždivý kašeľ,
  • zvýšená telesná teplota až horúčka,
  • ťažkosti s hlbokým dýchaním.

Prvotné príznaky sú podobné bežnému respiračnému ochoreniu, nádcha alebo občasný kašeľ. Vyššie uvedené príznaky sa môžu v priebehu ochorenia zhoršovať. Dieťa býva počas laryngitídy apatické, unavené a podráždené. Výraznou komplikáciou, ak sa stav nelieči, môže byť, že sa infekcia dostane do pľúc alebo priedušiek.

Samotná liečba zvyčajne netrvá dlhšie ako 10 dní, no príznaky ako kašeľ či zachrípnutie môžu pretrvávať ešte niekoľko dní či týždňov. Pri dieťati sú dôležité režimové opatrenia – pravidelné vetranie, príjem tekutín, odpočinok a v prípade teploty sú vhodné lieky na zníženie teploty s obsahom paracetamolu (Paralen alebo tiež Nurofen či Ibalgin). Na dráždivý kašeľ môžu pomôcť antihistaminiká v podobe liekov či sirupov (Zodac). Dôležité je sledovať priebeh ochorenia, ak sa zhoršuje alebo sa laryngitída pravidelne vracia, je vhodné navštíviť lekára, ktorý stanoví liečbu. Po prekonaní je vhodné u dieťaťa posilňovať imunitu, čo je tiež istý druh prevencie.

Ako dlho trvá laryngitída u detí skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92.4%)