Ako dlho ste mali negatívny tehotenský test?

Ako dlho ste mali negatívny tehotenský test?

Publikované: 17.05.2023
Aktualizované: 17.05.2023

Pri zisťovaní toho, či je žena tehotná alebo nie, sú tehotenské testy voľbou číslo jedna. Výsledok tehotenského testu je pre mnohé budúce mamičky smerodajný, hoci definitívny výsledok by mal vždy stanoviť až lekár. Faktom však je, že presnosť tehotenských testov sa pohybuje na úrovni 95 až 99 %. Stále je tu tak priestor na určitú chybovosť.

Tehotenský test vždy zaznamenáva hodnotu hCG v moči alebo v krvi. Domáce tehotenské testy detegujú hladinu mUI/ml hCG v moči. hCG hormón zvyšuje svoju produkciu v organizme ženy práve v okamihu, keď je vajíčko ženy úspešne oplodnené spermiou muža a uhniezdené. Práve vtedy je možné konštatovať, že ide o začiatok tehotenstva a telo tento hormón produkuje vo zvýšenej miere.

Tehotenský test nemá zmysel robiť deň ani dva po nechránenom pohlavnom styku. V drvivej väčšine prípadov bude negatívny. Tehotenský test s vysokou citlivosťou je vhodné robiť 7 až 8 dní od dňa, kedy mohlo dôjsť k potenciálnemu oplodneniu. Výrobcovia zvyčajne odporúčajú tehotenský test robiť až na 7. – 10. deň od dňa vynechania menštruácie. V takomto prípade by mal mať výsledok najvyššiu presnosť.

Existuje množstvo prípadov, kedy si ženy, ktoré mali podozrenie na tehotenstvo, urobili tehotenský test, ktorý bol negatívny. Často tehotenský test nezachytil hladinu hCG ani po 2 či 3 týždňoch, čo už bola žena tehotná. Dôvodom môže byť nekvalitný test, ale aj iné faktory. V každom prípade, test môže v niektorých prípadoch pochybiť. Rovnako tak sa to týka falošne pozitívneho alebo negatívneho výsledku. Zvyčajne to majú na svedomí hormonálne zmeny v tele. Test je vždy vhodné o pár dní zopakovať. Na výsledok tehotenského testu sa nikdy nemožno úplne spoliehať. V prípade, že máte podozrenie, že ste tehotná alebo vám neočakávane mešká menštruácia aj napriek pravidelnosti, navštívte svojho gynekológa.

Viacero žien konštatuje, že testy v ich prípade neraz ukázali rozporuplné výsledky. V niektorých prípadoch diskutujúcich žien ukázal test viackrát po sebe negatívny výsledok a až po dlhšej dobe test vyšiel pozitívny. Taktiež ženy konštatujú, že aj napriek jasným príznakom tehotenstva test neukázal pozitívny výsledok a tehotenstvo potvrdil až lekár. Frekventované sú prípady, keď tehotenský test ukázal pozitívny výsledok až po 4 či 5 týždňoch tehotenstva. Vplyv na výsledok testu môžu mať aj niektoré medikamenty alebo hormonálne prípravky.

Ako dlho ste mali negatívny tehotenský test? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.6%)