Ako dlho môže meškať menštruácia?

Ako dlho môže meškať menštruácia?

Publikované: 08.06.2023
Aktualizované: 08.06.2023

Priemerná dĺžka menštruačného cyklu je 28 dní, cyklus môže trvať 21 až 40 dní a stále je považovaný za normálny. Menštruácia trvá 2 až 7 dní. Oneskorenie menštruácie môže byť spôsobené viacerými dôvodmi – nízkou hmotnosťou alebo obezitou, stresom, užívaním liekov, gynekologickými alebo endokrinnými abnormalitami.

Oneskorenie menštruácie môže byť fyziologické alebo patologické. Fyziologické sa vyskytuje u dospievajúcich dievčat, u zdravých žien počas hormonálnych zmien v tehotenstve, počas dojčenia alebo menopauzy. Patologické oneskorenie menštruacie je spôsobené gynekologickými alebo endokrinnými ochoreniami. Za dlhodobým a častým meškaním menštruácie stojí hormonálna nerovnováha v tele.

Za normálne sa považuje oneskorenie o 5 až 7 dní. Od počtu dní meškajúcej menštruácie sa dajú odvodiť príčiny meškajúcej menštruácie. Ak menštruácia mešká 2 dni, považuje sa oneskorenie za normálne. Aj meškanie 5 dní môže byť normálne, ale dôvodom môže byť taktiež stres alebo intenzívna fyzická aktivita. Pokiaľ menštruácia mešká 6 dní, môže ísť o normálny stav, ak menštruačný cyklus trvá do 30. alebo 31. dňa. V prípade meškania menštruácie 7 dní môže byť dôvodom stres, intenzívny tréning, zmena klimatických podmienok alebo tehotenstvo. Meškanie 10 dní môže byť dôvodom užívania alebo vysadenia antikoncepcie, ale aj tehotenstva. V prípade, že menštruácia mešká 15 dní a váš tehotenský test je negatívny, dôvodom môže byť obezita, gynekologické (myóm maternice i polypy) alebo endokrinné (hypoaktívna alebo hyperaktívna štítna žľaza) poruchy. Dôvodmi 20 dní meškajúcej menštruácie môže byť nadváha, gynekologické (zlyhávanie vaječníkov) aj endokrinné poruchy. Ak menštruácia mešká 2 mesiace, stojí za tým nízka hmotnosť alebo obezita, dojčenie, dysfunkcia vaječníkov, dospievanie, tehotenstvo alebo menopauza.

Ako uviedli ženy v diskusiách na internete, dôvodov meškajúcej menštruácie môže byť mnoho. Dlhý menštruačný cyklus, bez antikoncepcie môže údajne trvať 50 – 60 dní, syndróm polycystických vaječníkov i vypätá psychická situácia. V závislosti od dĺžky meškania si treba zachovať chladnú hlavu a vždy najprv pouvažovať nad tým, či môže byť dôvodom meškania stres, choroba, životospráva a pod.

Ako dlho môže meškať menštruácia? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Komentáre
Adela 21.Jul.2023
Toto extrémne závisí aj od veku. Ja som napríklad dostala prvý menzes v 14tich. A asi do 19 som mala výkyvy, pokojne, že mi meškal 10 dní, 14 dní, 8, dní, 20 dní potom pár mesiacov pravidelný a zasa výkyv. U mladých báb, kedy hormóny pracujú je meškanie úplne normálne.

Odpovedať

Jolana 04.Sep.2023
Dobri deň mala som menstruaciju ale len jeden deň a mešká mi už mesiac a dva tizne je možné že som tehotna

Odpovedať

nikola 03.Nov.2023
dobri den meska mi menstracia 8 dni mam bolest krizoch a spinim mozem byt tehotna

Odpovedať

Denisa 21.Nov.2023

Dobrý deň mala som svoje dni 9 a mala som len 3 dny môžem bit tehotna

Klara 24.Feb.2024
Dobry deñ meška mi uš29dni. menštruakcia

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(88.8%)