Ako dlho môže meškať menštruácia?

Ako dlho môže meškať menštruácia?

Publikované: 08.06.2023
Aktualizované: 08.06.2023

Priemerná dĺžka menštruačného cyklu je 28 dní, cyklus môže trvať 21 až 40 dní a stále je považovaný za normálny. Menštruácia trvá 2 až 7 dní. Oneskorenie menštruácie môže byť spôsobené viacerými dôvodmi – nízkou hmotnosťou alebo obezitou, stresom, užívaním liekov, gynekologickými alebo endokrinnými abnormalitami.

Oneskorenie menštruácie môže byť fyziologické alebo patologické. Fyziologické sa vyskytuje u dospievajúcich dievčat, u zdravých žien počas hormonálnych zmien v tehotenstve, počas dojčenia alebo menopauzy. Patologické oneskorenie menštruacie je spôsobené gynekologickými alebo endokrinnými ochoreniami. Za dlhodobým a častým meškaním menštruácie stojí hormonálna nerovnováha v tele.

Za normálne sa považuje oneskorenie o 5 až 7 dní. Od počtu dní meškajúcej menštruácie sa dajú odvodiť príčiny meškajúcej menštruácie. Ak menštruácia mešká 2 dni, považuje sa oneskorenie za normálne. Aj meškanie 5 dní môže byť normálne, ale dôvodom môže byť taktiež stres alebo intenzívna fyzická aktivita. Pokiaľ menštruácia mešká 6 dní, môže ísť o normálny stav, ak menštruačný cyklus trvá do 30. alebo 31. dňa. V prípade meškania menštruácie 7 dní môže byť dôvodom stres, intenzívny tréning, zmena klimatických podmienok alebo tehotenstvo. Meškanie 10 dní môže byť dôvodom užívania alebo vysadenia antikoncepcie, ale aj tehotenstva. V prípade, že menštruácia mešká 15 dní a váš tehotenský test je negatívny, dôvodom môže byť obezita, gynekologické (myóm maternice i polypy) alebo endokrinné (hypoaktívna alebo hyperaktívna štítna žľaza) poruchy. Dôvodmi 20 dní meškajúcej menštruácie môže byť nadváha, gynekologické (zlyhávanie vaječníkov) aj endokrinné poruchy. Ak menštruácia mešká 2 mesiace, stojí za tým nízka hmotnosť alebo obezita, dojčenie, dysfunkcia vaječníkov, dospievanie, tehotenstvo alebo menopauza.

Ako uviedli ženy v diskusiách na internete, dôvodov meškajúcej menštruácie môže byť mnoho. Dlhý menštruačný cyklus, bez antikoncepcie môže údajne trvať 50 – 60 dní, syndróm polycystických vaječníkov i vypätá psychická situácia. V závislosti od dĺžky meškania si treba zachovať chladnú hlavu a vždy najprv pouvažovať nad tým, či môže byť dôvodom meškania stres, choroba, životospráva a pod.

Ako dlho môže meškať menštruácia? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Komentáre
Adela 21.Jul.2023
Toto extrémne závisí aj od veku. Ja som napríklad dostala prvý menzes v 14tich. A asi do 19 som mala výkyvy, pokojne, že mi meškal 10 dní, 14 dní, 8, dní, 20 dní potom pár mesiacov pravidelný a zasa výkyv. U mladých báb, kedy hormóny pracujú je meškanie úplne normálne.

Odpovedať

Jolana 04.Sep.2023
Dobri deň mala som menstruaciju ale len jeden deň a mešká mi už mesiac a dva tizne je možné že som tehotna

Odpovedať

nikola 03.Nov.2023
dobri den meska mi menstracia 8 dni mam bolest krizoch a spinim mozem byt tehotna

Odpovedať

Denisa 21.Nov.2023

Dobrý deň mala som svoje dni 9 a mala som len 3 dny môžem bit tehotna

Klara 24.Feb.2024
Dobry deñ meška mi uš29dni. menštruakcia

Odpovedať

Svetlana 13.Apr.2024
Ahoj meskam menstrulaciju asi .1 tizden bijom sa abi som nebola tehotna kolko dni moze zena meskat

Odpovedať

Svetlan 13.Apr.2024
Ahoj cela bisomsa spitat kolko dni moze zena meskat ja meskam 1 tizden a boring sa ze mozem bit tehotna

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(89%)