Ako často mať styk, keď chcem otehotnieť?

Ako často mať styk, keď chcem otehotnieť?

Publikované: 18.05.2023
Aktualizované: 18.05.2023

Ak je vašou snahou otehotnieť, najdôležitejšie je, aby boli obaja partneri zdraví a pohlavný styk správne načasovaný. O splodenie dieťa sa teda snažte počas vašich plodných dní. Ide o tzv. ovuláciu, čo je fáza riadneho 28-dňového menštruačného cyklu. Plodné dni – ovulácia sa začína okolo 12. – 14. dňa menštruačného cyklu. Za plodné dni sa považuje obdobie 4 dní pred vrcholom ovulácie a 4 dní po, iné zdroje hovoria o 3 dňoch pred vrcholom ovulačného cyklu a 1 dni po. Počas ovulácie je totiž najväčšia pravdepodobnosť, že môže dôjsť k úspešnému oplodneniu zrelého vajíčka ženy spermiou muža. Spermie muža sú schopné prežiť 48 až 72 hodín po uvoľnení, preto je možné otehotnenie aj v prípade, že k pohlavnému styku došlo ešte v inej fáze menštruačného cyklu. Niektoré zdroje hovoria o tom, že spermie dokážu v tele ženy prežiť až 7 dní. Objavili sa aj prípady, že ženy otehotneli aj v inej fáze periódy.

Zvýšená frekvencia nechráneného pohlavného styku nemusí automaticky znamenať zvýšenie šance na otehotnenie. Ak je však dodržaný určitý časový interval, môže mať pravidelnosť v sexe určitý efekt. Rozhodne neplatí, že sex každý deň alebo každý druhý deň zvýši šance na oplodnenieMnožstvo spermií v ejakuláte sa aj po orgazme dopĺňa relatívne rýchlo, no dodržať odstup 4 až 5 dní na ďalší pokus o oplodnenie je podľa vedcov omnoho efektívnejšie. Spermie totiž stihnú lepšie dozrieť a je vyššia šanca, že vo väčšom množstve sa nájde viac potenciálne úspešných dominantných spermií, pričom zvíťazí tá najsilnejšia a najrýchlejšia. Spermie dosahujú najlepšiu pohyblivosť pri ejakulácii každé 3 až 4 dni. Mať teda pohlavný styk 2- – 3-krát počas doby plodných dní je omnoho efektívnejšie ako snahy každý jeden deň.

Rozhodne zo svojho sexuálneho života nerobte kalendár ani diár. Pre úspešné počatie je potrebná aj vášeň a sex má zároveň oboch partnerov baviť. Pri pokusoch o otehotnenie sa teda nestaňte otrokmi ovulačného cyklu a pokúšajte sa o to vtedy, keď to naozaj chcete, psychika hrá v tomto hlavne u žien významnú rolu. Ak aj viete, že máte plodné dni, myslite hlavne na svoje a partnerovo uspokojenie a spontánne splodenie dieťaťa je ten najkrajší bonus.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.4%)