Sú kvapky na vyvolanie potratu voľne dostupné?

Sú kvapky na vyvolanie potratu voľne dostupné?

Publikované: 21.02.2024
Aktualizované: 21.02.2024

Na Slovensku nie sú tabletky ani kvapky na vyvolanie potratu voľne dostupné. Rovnako tak ani žiadne formy injekčných roztokov určených na vyvolanie potratu. Na Slovensku je možné postúpiť legálne potrat formou interrupcie do 12. týždňa tehotenstva, čo ustanovuje Zákon 73/1986 Zb. a ďalšie vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR. Ide o umelé prerušenie tehotenstva. V prípade, že sa preukáže genetická porucha plodu, interrupciu je možné vykonať do 24. týždňa tehotenstva. O vykonanie potratu môže požiadať aj zákonný zástupca, a to v prípade, ak vek dievčaťa nepresiahol 16 rokov.

Do 10. týždňa tehotenstva je možné dieťa z maternice odstrániť vákuumexhausciou, teda odsatím z maternice. V prípade neskoršej fázy gravidity sa pristupuje k vyprázdneniu maternice kyretou alebo za pomoci potratových kliešťov.

Ukončenie tehotenstva za pomoci potratovej tabletky – chemickou cestou na Slovensku nie je dostupné a naša legislatíva takúto možnosť nepripúšťa. Takáto forma ukončenia tehotenstva je považovaná v našej krajine za nelegálnu. V Európskej únii je 22 krajín, ktoré umožňujú vykonať potrat chemickou cestou, vrátane susedných štátov Českej republiky a Rakúska.

Ak sa chce žena vyhnúť neželanému tehotenstvu, môže siahnuť po tzv. tabletke po styku, ktorú je potrebné užiť do 72 hodín od realizovaného nechráneného pohlavného styku. Cieľom tohto riešenia je zabrániť otehotneniu. Tabletka je voľne predajná a nie je viazaná na lekársky predpis. „Tabletka po“ však nie je to isté, čo potratová tabletka.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.8%)