Samočistenie po potrate. Ako prebieha?

Samočistenie po potrate. Ako prebieha?

Publikované: 31.10.2023
Aktualizované: 31.10.2023

V prípade spontánneho potratu je reč o fáze ukončenia tehotenstva prirodzeným spôsobom, keď gravidita netrvala dlhšie ako 20 týždňov. Spontánny potrat – abortus sa prejavuje typickými príznakmi, ako silné krvácanie, intenzívna bolesť brucha – kŕče, bolesť vystreľujúca do chrbta a dlhšie špinenie.

Čím v skoršej fáze potrat prebehne, tým je krvácanie menej intenzívne. Aj preto si ho môžu ženy ľahšie zameniť so silnejšou menštruáciou. Ak však tehotenstvo trvá dlhšie a dôjde k spontánnemu potratu, maternica sa bude snažiť vyčistiť a bude dochádzať k intenzívnejšiemu krvácaniu. Vypudený nebude len samotný plod, ale takisto budú viditeľné krvné zrazeniny a tiež placentárne a embryonálne tkanivo. Výtok tak bude hrudkovitý. Samočistenie po potrate prebieha zvyčajne tak, že výtok je v počiatkoch potratu veľmi silný, pričom postupne po niekoľkých dňoch slabne. Intenzívne sú aj bolesti v podbruší. Ženám sa odporúča na tlmenie bolesti užívanie Flectoru alebo Novalginu. Samočistenie a špinenie však môže prebiehať aj mesiac, v niektorých prípadoch dokonca až 6 týždňov.

Ak je krvácanie príliš silné viac ako 10 dní, mali by ste navštíviť svojho lekára. Ustúpiť by postupne mali aj silné kŕče v podbruší. V prípade, že sa maternica nedokáže vyčistiť dostatočne sama, pristúpiť je potrebné k chirurgickému vyčisteniu za pomoci kyretáže. Ak totiž potrat nie je úplný, hrozí infekcia maternice a vznik zápalu. Ku kyretáži sa často pristupuje aj pri zamlčanom potrate. Zákrok sa vykonáva väčšinou v lokálnej anestézii a je možné ho vykonať ambulantne. Čistenie sa vykonáva preventívne aj pri niektorých typoch samovoľného potratu. Čistenie kyretážou diagnostikuje lekár vyšetrením pošvy.

Samočistenie po potrate skúsenosti Modrykonik

Samočistenie po potrate diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92.6%)