Môže sa škorica v tehotenstve?

Môže sa škorica v tehotenstve?

Publikované: 05.06.2024
Aktualizované: 05.06.2024

Existuje nespočetné kvantum jedál, ktorých príjem by mala žena v priebehu tehotenstva regulovať, resp. úplne eliminovať zo svojho jedálnička. Z pochopiteľných dôvodov mátajú otázky ohľadom povoleného množstva konkrétnej potraviny nejednu prvorodičku. Kým niektoré ochucovadlá a jedlá ovplyvňujú sťahy maternice, iné majú negatívny dopad na tráviacu sústavu matky. Najdôležitejšie však je, aby bolo každé prijaté jedlo bezpečné pre vyvíjajúci sa plod.

Škorica je veľmi často používané korenie, ktoré možno nájsť v rozličných pečených koláčoch či cereáliách, pričom obľúbená je aj v kombinácii s jablkami. Čo sa týka bezpečnosti škorice počas tehotenstva, ide z hľadiska vedy a zdravotníctva o pomerne neprebádanú tému. Na rozdiel od iných korenín dokonca nie sú v súvislosti s tehotenstvom známe ani obmedzenia v množstve. Vo všeobecnosti sa však neodporúča denne zjesť viac škorice ako je obsiahnuté v bežných škoricových výrobkoch a jedlách. Ak teda tehotná žene neje škoricu „na kilá“, rozhodne neuškodí ani sebe, ani dieťatku.

Pozor by si však mali dávať tehotné ženy, ktoré užívajú lieky na riedenie krvi. Veľké množstvo škorice totiž negatívne vplýva na počet krvných doštičiek, resp. ich znižuje, čím môže dôjsť k zvýšenému riziku krvácania počas pôrodu. A to hlavne pri cisárskom reze. U žien bez vážnejších zdravotných ťažkostí môže škorica spôsobiť pálenie záhy alebo poruchy trávenia. Škorica patrí do skupiny korenín s veľmi silnou a intenzívnou chuťou, čo môže u nejedného človeka spôsobiť ťažkosti v tráviacom trakte.

Keďže je pre tehotenstvo charakteristická zmena chutí a reakcií na isté potraviny, nie je vôbec žiadnym prekvapením, že škorica môže vyvolať alergickú reakciu aj u tehotných žien, ktoré v minulosti s touto koreninou problém nemali. Alergia na škoricu sa môže prejaviť svrbením úst a jazyka, kožnou vyrážkou či dýchacími ťažkosťami. Ak sa u tehotnej ženy vyskytne vážnejší symptóm pripomínajúci alergickú reakciu, je potrebné ihneď vyhľadať lekára.

Potraviny s obsahom škorice väčšinou nie sú známe ako rizikové pre tehotné ženy, čoho dôkazom sú aj diskusné príspevky mnohých žien, ktoré po celú dobu svojho tehotenstva jedli škoricové slimáky či cereálie, a nikdy si nevšimli, že by to malo nejaký dopad na ich organizmus. Niekedy je však škorica spájaná s indukciou pôrodu, no toto tvrdenie nie je vedecky podložené. Každopádne je však vhodné svoj denný príjem škorice obmedziť na prijateľné množstvo, ktoré nepresahuje obsah tejto koreniny v bežne predávaných škoricových výrobkoch.

Môže sa škorica v tehotenstve? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(89.8%)