Koľko sa dáva na krst?

Koľko sa dáva na krst?

Publikované: 28.02.2024
Aktualizované: 28.02.2024

Ste v situácii, že sa vám v rodine narodilo bábätko a dostali ste pozvanie na krstiny? V takom prípade sa pozvanie neodmieta a zároveň sa na krst nechodí s prázdnymi rukami. V mnohých prípadoch si potom môžete klásť otázku, koľko peňazí dať rodičom, resp. dieťaťu na krst.

To, koľko sa dáva na krst, nie je nijakým spôsobom stanovené. Neexistuje oficiálne číslo či pravidlo, ktoré by stanovovali, čo je optimálna suma. Koniec koncov, mnohé rodiny si nezakladajú na finančných daroch. Často sa za vhodný dar považuje praktické vybavenie pre dieťa či rodičov, príprava zákuskov, slaného pečiva alebo darovanie torty.

Ak však ide o finančný dar, teda koľko peňazí vložiť do obálky, je potrebné myslieť aj na to, v akom vzťahu je darca a rodičia dieťaťa. Ak ide o blízky rodinný vzťah, očakávania sú v prípade finančného daru vyššie. Nemenej dôležitým faktorom je aj vek dieťaťa. Ak je dieťa krstené v „kolíske“, dary bývajú spravidla väčšie, pretože sa podvedome spájajú s darom ku krstu i k narodeniu dieťaťa, čo je veľká životná udalosť. Naopak, ak je dieťa staršie, darovaná suma býva v priemere nižšia.

V niektorých rodinách dávajú na krst najbližší 50 až 150 eur, ak patríte k vzdialenejším príbuzným alebo ste priatelia, suma okolo 50 eur je dostatočná. Pokiaľ ste sa na krste ocitli v pozícii známeho, postačí nepeňažný dar alebo finančný dar 20 eur. Na základe skúsenosti ľudí z diskusných fór je zrejmé, že situácie v jednotlivých rodinách sú rôzne a podobne sa líšia aj výšky finančných darov. V niektorých prípadoch prídu diskutujúcim vyššie finančné sumy prehnane vysoké.

Koľko sa dáva na krst? diskusia Modrykonik
Koľko sa dáva na krst? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.2%)