K čomu prirovnať kontrakcie?

K čomu prirovnať kontrakcie?

Publikované: 04.07.2023

To, ako bolia kontrakcie, je veľmi náročné budúcim rodičkám charakteristikou či opisom priblížiť. Každá žena totiž v praxi môže mať s kontrakciami – pôrodnými bolesťami odlišné skúsenosti. Zároveň, každá žena má odlišný prah bolesti. Niektoré ženy dokážu potrápiť už falošné kontrakcie. Z ich povahy sú však nebolestivé a skôr sa prejavujú nepohodlím a napätím v brušku. Ak ide o pravé kontrakcie, je potrebné sa pripraviť na bolesť iného charakteru a hlavne si uvedomiť, že pravé kontrakcie sú príznakom pôrodu.

Kontrakcie ako také sú svalové sťahy maternice. Sťahy maternice sú vo svojej podstate svalové kŕče, ktoré žena môže cítiť napríklad pri tvrdnutí bruška či zvýšenej námahe počas tehotenstva. Ako spoznať kontrakcie? Pravé pôrodné kontrakcie vznikajú z dôvodu uvoľňovania hormónu – oxytocínu. Pravé kontrakcie sú intenzívnejšie so zvyšujúcou sa frekvenciou a tiež bolestivosťou. Vedú k otváraniu krčka maternice a spriechodňujú pôrodné cesty. Bolesť cítiť v celom podbruší. Interval medzi sťahmi – kontrakciami sa postupne skracuje a bolestivosť zvyšuje.

Ako bolia kontrakcie pred pôrodom, nemožno prirovnať k štandardnej bolesti, ktorú by bolo možné priradiť k bežným bolestiam. Väčšina žien sa zhoduje na tom, že by kontrakcie prirovnali k silnej menštruačnej bolesti. Bolesť je intenzívnejšia a vystreľuje smerom do panvy a chrbtice. Bolesti prichádzajú vo vlnách a po nástupe postupne odznievajú až do začiatku intervalu ďalšej kontrakcie. Čím bližšie k pôrodu, tým sú bolesti znásobované. V prípade nutnosti vyvolania pôrodu je niektorým ženám oxytocín podávaný umelo. V takom prípade sú podľa opisu žien kontrakcie násobne bolestivejšie.

Odborníci tiež hovoria o tzv. retrográdnej amnézii, pri ktorej ženy tento druh bolesti v okamihu prebiehajúceho pôrodu prežívajú menej intenzívne a na bolesť tak nemyslia. Časté sú prípady, keď psychika žene nedovolí upadnúť do takéhoto štádia a prežívanie bolestí plným vedomím je následne veľmi intenzívne až traumatizujúce.

Diskutujúce mamičky opisujú bolesť kontrakcií pri pôrode ako veľmi intenzívnu a tupú. Taktiež ju často označujú ako veľmi silné menštruačné kŕče. Veľmi často tiež poukazujú na fakt, že bolesť intenzívne vystreľuje do chrbta, čo pocit nepohodlia znásobuje. Iné ženy kontrakcie vnímali ako silné návaly tlaku, ktoré sa postupne zintenzívňovali tým, že sa interval medzi kontrakciami skracoval. Hlavnú zásluhu tomu, ako zvládnuť kontrakcie, pripisujú dýchaniu a psychike.

K čomu prirovnať kontrakcie? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91%)