Je röntgen v tehotenstve nebezpečný pre dieťa?

Je röntgen v tehotenstve nebezpečný pre dieťa?

Publikované: 21.08.2023
Aktualizované: 21.08.2023

Röntgenové vyšetrenie počas tehotenstva je dnes mnohými mamičkami považované za nevhodné, pretože údajne môže vážne poškodiť vývoj plodu. Viacero žien sa o problematiku RTG vyšetrení a tehotenstva zaujímajú v čase, keď sú tehotné. V diskusiách sú názory často protichodné, no väčšina žien disponuje informáciou o tom, že röntgen v tehotenstve je pre dieťa bezpečný. Aká je realita? Je röntgen v tehotenstve nebezpečný pre dieťa?

Röntgenový prístroj je zariadenie používané na vytváranie röntgenových snímok tela. Tieto snímky sa používajú na diagnostiku a hodnotenie rôznych ochorení a zdravotných stavov. Röntgenové lúče sú elektromagnetické žiarenie, ktoré majú kratšiu vlnovú dĺžku a vyššiu energiu ako viditeľné svetlo. Röntgenové lúče sú vytvárané vo vysokonapäťovom generátore. V tomto generátore sa elektrický prúd vysiela cez vakuovú elektrónovú rúrku. V rúrke sa nachádza kovový cievnatý katód a anóda. Pri prechode prúdu cez katódu sa vytvárajú elektróny, ktoré sú potom zrýchlené k anóde. Toto rýchle zrýchlenie elektrónov vytvára röntgenové lúče.

Diagnostika RTG prebieha spôsobom, že pacient je umiestnený medzi röntgenovou rúrkou a detekčným zariadením, napríklad filmom alebo digitálnym snímačom. Röntgenové lúče prechádzajú cez telo pacienta a zachytávajú sa na detekčnom zariadení. RTG lúče prechádzajú cez telo a tkanivá pohltia röntgenové žiarenie rôznym spôsobom. Tkanivá s vysokou hustotou, ako sú kosti, pohltia viac žiarenia a zanechávajú biely obraz na snímke. Mäkké tkanivá, ktoré pohltia menej žiarenia, zanechávajú na snímke tmavšie oblasti.

Röntgenové vyšetrenie v tehotenstve je pre ženu i plod úplne bezpečné. Toto vyšetrenie žena podstupuje len v prípade, ak ho odporučí lekár. Riziko poškodenia plodu röntgenovým žiarením je úplne minimálne vzhľadom na minimálnu dávku žiarenia, ktorú počas vyšetrenia telo dostane. Stanovená je hranica 100 mSv za rok, pričom počas jedného RTG snímkovania dostane človek dávku žiarenia od 0,1 – 1,5 mSv. Viac žiarenia človek dostane aj pri 5-hodinovom lete lietadlom. Viacero lekárov a odborníkov sa dnes zhoduje na tom, že tvrdenie, ktoré poukazuje na poškodenie plodu pri RTG vyšetrení je prežitkom. RTG vyšetrenie tehotná žena absolvuje len v takom prípade, ak je to nevyhnutné. Rizikovosť vyšetrenia posudzuje lekár – gynekológ, ktorý identifikuje štádium tehotenstva a prípadné zdravotné komplikácie.

Je röntgen v tehotenstve nebezpečný pre dieťa? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91%)