Cesnak v tehotenstve. Aké sú riziká?

Cesnak v tehotenstve. Aké sú riziká?

Publikované: 04.08.2023
Aktualizované: 10.08.2023

Cesnak je považovaný za prírodné antibiotikum, podporuje imunitu a obranyschopnosť organizmu, napomáha k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi a priaznivo vplýva na činnosť srdca a cievnej sústavy. Chrumkavá hrianka s cesnakom nielen pri prechladnutí je zdravým spôsobom, ako podporiť imunitu. Ako to však je s cesnakom počas tehotenstva? Patrí medzi vhodné potraviny?

Jedálniček by mal byť v tehotenstve pestrý a vyvážený, mal by obsahovať dostatočné množstvo bielkovín, tukov, sacharidov, vlákniny aj vitamínov. Najcitlivejším obdobím tehotenstva je 1. trimester, v ktorom hrozí najväčšie riziko potratu. Budúca mamička by sa mala v tehotenstve zdravo stravovať a primerane hýbať. Ako sa hovorí, tehotenstvo nie je choroba, avšak opatrnosť nezaškodí.

Cesnak je vhodný predovšetkým v 1. trimestri – priaznivo vplýva na podporu imunity tehotnej ženy a prospešný môže byť aj pre zdravý rast plodu. V počiatkoch tehotenstva môžete cesnak konzumovať v primeranom množstve (2 strúčiky denne). Pokiaľ trpíte nízkym tlakom, pálením záhy alebo vyššou krvácavosťou, mali by ste si ho odoprieť počas celého tehotenstva. Práve v 2. a 3. trimestri by sa pri vyššej konzumácii mohli prejaviť hlavné vedľajšie účinky cesnaku, a to riedenie krvi a zníženie krvného tlaku. Cesnak je ťažký na žalúdok, preto pred priamou konzumáciou uprednostnite použitie cesnaku do šalátov, nátierok, na langoš či hrianku.

Cesnak znižuje riziko preeklampsie, ktorá sa prejavuje vysokým krvným tlakom, opuchmi a nadmerným vylučovaním bielkovín močom (proteinúriou), znižuje hladinu cholesterolu a bojuje proti chrípke a nachladnutiu. Cesnak pomáha zvyšovať pôrodnú váhu detí, ak hrozí predčasný pôrod alebo je dieťa drobné.

Dôležité je cesnak konzumovať s mierou, vtedy sa prejavia jeho pozitívne účinky. Priveľké množstvo má vplyv nielen na krvný tlak a riedenie krvi, ale môže narušiť tráviaci systém a spôsobiť žalúdočné problémy. Čo sa týka preparátov s obsahom cesnaku, treba sa o ich užívaní poradiť s lekárom.

Zníženie tlaku po konzumácii cesnaku potvrdili v diskusiách aj budúce mamičky. Niektorým bolo po ňom vyslovene zle, niektorým, naopak, neuškodil, hoci majú problém s nízkym tlakom bežne.

Cesnak v tehotenstve. Aké sú riziká? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.4%)