Ako dlho sa užíva progesterón v tehotenstve?

Ako dlho sa užíva progesterón v tehotenstve?

Publikované: 26.02.2024
Aktualizované: 26.02.2024

Progesterón alebo aj hormón materstva je veľmi dôležitým hormónom, ktorý reguluje pohlavnú aktivitu ženy a súčasne je veľmi dôležitý v tehotenstve pre udržanie a zdravý priebeh gravidity. Mimo tehotenstva tento hormón v tele ženy stúpa a klesá počas menštruačného cyklu. V jeho prvej polovici je hladina nízka. V druhej polovici začína jeho hodnota stúpať. Nedostatok progesterónu v tele môže mať bežne za následok problémy s otehotnením, nepravidelnú menštruáciu, absenciu ovulácie či problémy s libidom. V mnohých prípadoch sa odporúča užívať progesterón ženám, ktoré prekonali potrat alebo nedokážu otehotnieť.

Progesterón zabezpečuje udržanie reprodukčného zdravia ženy. Jeho nedostatok môže tiež ovplyvniť všetky hormonálne procesy v organizme. Tento hormón je zodpovedný za prípravu maternice na uhniezdenie oplodneného vajíčka a následnú graviditu. V tehotenstve sa produkuje primárne v placente. Preto je počas tehotenstva veľmi dôležité sledovať činnosť placenty. Aj v tehotenstve sa mnohým ženám na základe indikácií spojených s nedostatkom produkcie progesterónu odporúča zvyšovať hladinu progesterónu. Užívanie progesterónu v tehotenstve býva indikované potratmi v minulosti, hormonálnou nerovnováhou alebo ďalšími faktormi, ktoré pozoruje lekár/lekárka.

Vďaka zvýšeniu hladiny progesterónu sa znižuje riziko potratu. Dávkovanie a formu užívania stanovuje vždy lekár. Najčastejšie sú v tehotenstve aplikované vaginálne čípky či tobolky. To, ako dlho progesterón užívať v tehotenstve, stanovuje lekár/lekárka. Vždy sa riaďte inštrukciami lekára/lekárky. Doba užívania je tiež ovplyvnená rizikami u konkrétnej ženy, hladinami progesterónu a stanovenou dávkou. V niektorých prípadoch lekár/lekárka predpíše užívanie progesterónu už pri prvej tehotenskej poradni. V iných prípadoch môže dôjsť k tomuto kroku v neskoršej fáze tehotenstva. V prípade, že je hladina progesterónu radikálne nízka a nie je možné jeho množstvo v organizme zvýšiť za pomoci zmeny stravy či doplnkov výživy, pristúpiť sa môže k hormonálnej terapii formou liekov alebo hormonálnych injekcií.

Ako dlho sa užíva progesterón v tehotenstve? skúsenosti Modrykonik

Ako dlho sa užíva progesterón v tehotenstve? diskusia Modrykonik

Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.4%)