Kto určuje pohlavie dieťaťa?

Kto určuje pohlavie dieťaťa?

Publikované: 29.08.2023
Aktualizované: 29.08.2023

Pohlavie dieťaťa vám určí gynekológ na základe vyšetrenia ultrazvukom. Takéto vyšetrenie je možné vykonať už okolo 11. – 12. týždňa tehotenstva, keď sa určuje smer pohlavného hrbolčeka. V tomto štádiu tehotenstva ešte plod nemá vyvinuté pohlavné orgány. Preto je presnosť určenia na úrovni 95 %. Presnejšie lekár určuje pohlavie pri kontrole tehotnej ženy okolo 16. – 18. týždňa tehotenstva, vtedy je možné na 100 % určiť, či to bude chlapec alebo dievčatko.

Ak sú budúci rodičia príliš nedočkaví, pohlavie dieťaťa je možné zistiť už od 10. týždňa, a to odberom krvnej vzorky. Určenie pohlavia bábätka z krvi je presné na 99 % percent. Jedným z menej častých postupov, ktoré sa v dnešnej medicíne využívajú, je odber plodovej vody. Ide o tzv. amniocentézu, invazívne vyšetrenie, ktorým sa zisťuje pohlavie a taktiež sa zisťuje riziko možného výskytu genetických – dedičných chorôb. Uskutočňovať sa môže od 11. týždňa tehotenstva. Výsledok po tomto odbere žena dostane zvyčajne do dvoch až troch týždňov.

Najmenej relevantný test, po ktorom ženy môžu siahnuť, je v lekárňach dostupný test z moču, ktorý pripomína tehotenský test. Je možné si ho vykonať v pohodlí domova. Jeho spoľahlivosť je však len na úrovni 90 %.

Ak ide o to, čo určuje pohlavie dieťaťa pri jeho splodení, odpoveď je relatívne komplikovaná. Z genetického hľadiska majú vplyv na to, či sa narodí rodičom dievčatko alebo chlapec spermie muža. Dominantná spermia muža môže obsahovať buď to chromozóm X (dievča), alebo Y (chlapec). Táto teória je založená na predpoklade, že najrýchlejšia spermia oplodní vajíčko a tým určí jeho ďalší vývin, teda aj pohlavie. Jadro spermie podľa najnovších výskumov môže obsahovať väčší podiel chromozómu X alebo Y. Ak je jadro menšie, je väčšia pravdepodobnosť, že je dominantnejší chromozóm Y (chlapec). Zároveň však nie je možné vyvrátiť ženský faktor. Pohlavné orgány ženy môžu do istej miery vplývať na to, ktorú „najrýchlejšiu“ spermiu k sebe pritiahnu a tá oplodní vajíčko.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(93%)