Koľko stojí umelé oplodnenie?

Koľko stojí umelé oplodnenie?

Publikované: 07.02.2024
Aktualizované: 07.02.2024

Na Slovensku sa každoročne zvyšuje počet párov, ktoré majú problémy s otehotnením. V mnohých prípadoch ide o dlhodobý problém, ktorý je spôsobený neplodnosťou ženy, muža alebo problém nie je úplne jasný. Štatisticky až 1 zo 6 párov má problémy s počatím bábätka. V takom prípade mnohé páry pristupujú k riešeniu situácie za pomoci medicíny. Jedným z takýchto riešení je umelé oplodnenie – IVF (In Vitro Fertilizácia).

V skratke proces umelého oplodnenia znamená, že dochádza k oplodneniu v laboratórnych podmienkach. IVF je len jedna z foriem asistovanej reprodukcie, ktorá sa využíva na riešenie problému neplodnosti partnerov. Ide o mimotelové oplodnenie vajíčka spermiou muža, pričom následne je embryo presunuté (embryotransfer) do maternice, kde je potrebné pre úspešnosť tohto výkonu jeho uhniezdenie. K ďalším formám asistovanej reprodukcie patrí aj intrauterinná inseminácia (IUI), embryotransfer (ET) alebo intracytoplazmatická injekcia spermie (ICSI).

V súvislosti s umelým oplodnením sa páry veľmi často zaujímajú o cenu takejto liečebnej metódy neplodnosti. Celý tento proces však so sebou prináša rad nevyhnutných vyšetrení, ktoré musia partneri podstúpiť. Vykonáva sa detailný spermiogram u muža a žena podstupuje hormonálne, ultrazvukové a imunologické vyšetrenia. Následne lekár usúdi, či je pre vás forma takejto liečby vhodná.

Cena za umelé oplodnenie je veľmi variabilná a v mnohé závisí aj od špecifík v prípade konkrétneho páru. V prípade, že sa pár rozhodne zákrok si hradiť ako samoplatca, resp. nemá nárok na úhradu zo strany zdravotnej poisťovne, cena za jeden cyklus IVF sa môže v priemere pohybovať na úrovni 2 000 až 3 500 eur. Ak však pár spĺňa zákonné podmienky a podmienky zdravotnej poisťovne, liečba môže byť z veľkej časti hradená zdravotnou poisťovňou. Konkrétna zdravotná poisťovňa, ktorej ste poistencom, má pre danú formu asistovanej reprodukcie stanovené vlastné podmienky a mieru úhrady. V niektorých prípadoch poisťovne preplácajú alebo prispievajú aj na vstupné vyšetrenia, spermiogram, genetickú diagnostiku či lieky.

Zo zdravotného poistenia môžu byť hradené niekedy až 3 stimulované cykly, pričom žena musí byť vo veku od 18 do 39 rokov a liečba je indikovaná, napr. endometriózou, poškodenými alebo chýbajúcimi vajíčkovodmi, chýbajúcimi alebo poškodenými vaječníkmi, je diagnostikovaná sterilita, dedičné ochorenie, imunitou podmienená sterilita, zlý spermiogram muža alebo iné dôvody, ktoré sú stanovené v podmienkach zdravotnej poisťovne. Rovnako tak sa môže líšiť počet hradených cyklov IVF i samotná výška príspevku. Na základe reálnych skúseností párov sa cena IVF pri úhrade poisťovňou pohybuje v rozmedzí 1 200 až 1 600 eur. Celková cena sa odvíja aj od kliniky – centra asistovanej reprodukcie, kde liečbu plánuje žena podstúpiť. Zdravotnícke zariadenie má totiž svoj vlastný cenník a je dôležité, či je zmluvným partnerom vašej poisťovne.

Koľko stojí umelé oplodnenie? skúsenosti Modrykonik

Koľko stojí umelé oplodnenie? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Komentáre
KiJoLa 26.Feb.2024
Veľa skutočne veľa, ale stojí to za to :) Preto je treba si poriadne premyslieť kam na IVF ísť, aby ste za svoje peniaze mali naozaj vytúžený výsledok. My sme absolvovali IVF v repromede a nešla by som už inam. Necítila som sa tam vôbec ako v nemocnici a z personálu som cítila, že sú tam pre mňa a že mi chcú skutočne pomôcť. Otehotnieť sa mi podarilo vrámci 2.transferu takže celkom rýchlo (:

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.8%)