Duch na tehotenskom teste. Čo znamená slabá druhá čiarka na tehotenskom teste?

Duch na tehotenskom teste. Čo znamená slabá druhá čiarka na tehotenskom teste?

Publikované: 15.11.2023
Aktualizované: 15.11.2023

Slabá, ledva viditeľná druhá čiarka na tehotenskom teste je pomerne bežný jav, preto sa mnoho žien, ktoré sa snažia otehotnieť, zaujíma o to, čo presne duch na tehotenskom teste znamená. Pokiaľ sa druhá čiarka na teste objaví, potvrdzuje tehotenstvo, čo v prípade, ak je len jemná a takmer ju nevidno?

Princípom tehotenského testu je zistiť hladinu hCG v moči alebo krvi. Ľudský choriový gonadotropín sa vo vyšších koncentráciách v ženskom tele nachádza iba počas tehotenstva. Tehotenský hormón začne telo produkovať vo chvíli, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi v maternici. Zvyčajne k tomu dochádza 7 až 10 dní po ovulácii a hladina hCG začne pomaly stúpať, najväčšia koncentrácia je v 12. týždňi tehotenstva. hCG sa najprv objaví v krvi, až potom v moči, preto sa odporúča s tehotenským testom počkať až do prvého dňa plánovanej menštruácie.

Duch na tehotenskom teste sa môže objaviť v skorom štádiu tehotenstva (hladina tehotenského hormónu je ešte nízka), ak ste pri testovaní nepostupovali podľa pokynov, pri použití znehodnoteného testu alebo v prípade, že ste pred testovaním pili veľa tekutín a množstvo hCG sa v moči zriedilo. Slabá druhá čiarka na tehotenskom teste môže mať svetloružovú, slabočervenú (svedčia o tehotenstve) i sivú farbu (ide o negatívny výsledok). Nech už je čiarka akokoľvek slabá, v prvých dvoch prípadoch to zvyčajne znamená, že ste tehotná a ide o pozitívny výsledok. Test sa odporúča zopakovať po 48 hodinách, ak ide o graviditu, za taký krátky čas hladina hCG hormónu výrazne stúpne – až dvojnásobne.

Druhá čiarka je sivá v prípade, že ste pridlho čakali na odčítanie výsledku a je dôsledkom odparovania moču z papierika. Môže ísť o falošný výsledok a test treba zopakovať. Ružová a svetločervená potvrdzujú začiatok gravidity. Len zriedkavo môže ísť o falošne pozitívny tehotenský test, preto sa vždy odporúča urobiť potvrdzujúci test a definitívne si tehotenstve potvrdiť u svojho gynekológa.

V prípade slabej druhej čiarky na tehotenskom teste odporúčajú aj ženy v diskusiách a fórach test urobiť znovu a až keď sa výsledok zopakuje, navštíviť lekára. Ten tehotenstvo potvrdí na 100 % z krvi. Odporúčajú vždy robiť test z ranného moču, ako druhý často odporúčajú použiť digitálny test.

Duch na tehotenskom teste skúsenosti Modrykonik

Duch na tehotenskom teste diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91%)