Ako vyzerá hlienová zátka?

Ako vyzerá hlienová zátka?

Publikované: 19.10.2023
Aktualizované: 19.10.2023

Úlohou hlienovej zátky je uzatvárať krčok maternice (cervix). Samotná zátka chráni krčok pred otvorením a zároveň ochraňuje samotný plodHlienová zátka nie je typická len pre samotné tehotenstvo. Tvorí sa tiež počas menštruačného cyklu. Tento hlien uzatvára vchod do maternice a obsahuje účinné protilátky, ktoré chránia organizmus pred infekciami. Počas ovulácie sa rozpúšťa a redne, vďaka čomu môžu spermie úspešne oplodniť vajíčko.

Hlienová zátka je hustý – želatínový sekrét, ktorý má ťahavý charakter. Obsahovať môže prímes krvi. Ak obsahuje väčšie množstvo čerstvej čírej červenej krvi, potrebné je navštíviť lekára, pretože čerstvá krv môže indikovať odlučovanie placenty. Krvácanie z pošvy môže tiež znamenať potrat. Môže byť hlienová zátka biela? Áno, hlien má najčastejšie žltú až žltobielu farbu. V prípade obsahu krvi je mierne ružovkastý. Sú tiež prípady, keď mal hlien sýtu žltú až zelenú farbu. Najčastejšie si ženy všimnú hlienovú zátku pri utieraní sa na toalete.

Ako vyzerá hlienová zátka?

Hlienová zátka zvyčajne odchádza 24 hodín pred začiatkom pôrodu, no odísť môže aj týždeň pred pôrodom. Je to individuálne. Odchod hlienovej zátky však nemusí nutne znamenať začiatok pôrodu, kým sa nepridružia iné príznaky. Ak ani na druhý deň nepociťujete žiadne kontrakcie a nemáte ani iné pôrodné symptómy, je vhodné kontaktovať gynekológa. Zvlášť, ak ste krátko pred termínom plánovaného pôrodu. Hlienová zátka sa uvoľňuje často postupne. U niektorých žien zasa jednorazovo v podobe výtoku pár dní pre pôrodom. Prerušenie hlienovej zátky môže spôsobiť aj pohlavný styk. Niekedy sa stáva, že sa hlienová zátka uvoľní až s plodovou vodou.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91%)