Ako vyvolať krámy – menštruáciu?

Ako vyvolať krámy – menštruáciu?

Publikované: 27.03.2024
Aktualizované: 27.03.2024

Pravidelný menštruačný cyklus je u väčšiny žien skôr raritou ako pravidlom. Ideálny cyklus by mal trvať 28 dní. Za fyziologicky riadny cyklus je považovaný aj ten s trvaním 21 alebo až 35 dní. Aj to svedčí o tom, že telo každej ženy je špecifické, a to súvisí aj s pravidelnosťou menštruačného cyklu. V niektorých prípadoch je meškanie menštruácie pre ženy nežiaduce, a preto hľadajú spôsoby, ako vyvolať menštruáciu. Existuje viacero svojpomocných spôsobov, ako meškajúci menzes privolať.

V neposlednom rade je dôležité identifikovať, z akého dôvodu menštruácia mešká. Ak totiž žene nepríde menštruácia v očakávanom termíne, môže ísť o viacero možných scenárov, ktoré tento stav spôsobili. V prvom rade je vhodné zvážiť, či meškanie nie je zapríčinené graviditou, preto je vhodné vykonať si kontrolný tehotenský test.

Dôvodom nepravidelného či meškajúceho menzesu tiež môžu byť cysty na vaječníku, prípadne nedošlo v priebehu ovulácie k uvoľneniu vajíčka. Za meškaním môže byť aj stres, rapídny prírastok na váhe, nízka telesná hmotnosť, problémy so štítnou žľazou, vplyv antikoncepcie, antibiotík, ochorenia či menopauzy. Ku krvácaniu počas menštruácie dochádza v dôsledku poklesu hladiny estrogénu a progesterónu v tele ženy. Dôvody na vyvolanie krámov môžu byť u ženy rôzne, pričom okrem meškania môže byť vyvolanie aj zámerné, napr. z dôvodu plánovanej dovolenky. Každopádne platí zásada, že ak ide o menštruačný cyklus ženy, je najlepšie všetko nechať plynúť prirodzene a nesnažiť sa ho umelo odďaľovať.

Meškanie v rozsahu 2 až 5 dní je v prípade menštruačného cyklu úplne normálne. Rovnako ako to, že sa menštruačné krvácanie môže dostaviť skôr. V prípade, že sa u ženy nedostaví menštruácia a tehotenský test nepotvrdil tehotenstvo, existuje niekoľko možností, ktoré môžu pomôcť žene krámy vyvolať. Jedinou vedecky overenou je hormonálna injekcia od gynekológa. Lekára by ste mali navštíviť v prípade, že váš menštruačný cyklus je dlhodobo nepravidelný, objavujú sa bolestivé kŕče alebo nadmerné krvácanie. Z medicínskeho hľadiska by ste lekára mali ohľadom meškajúcej menštruácie kontaktovať, ak mešká dlhšie ako 7 dní.

Vyvolanie menštruácie u lekára sa vykonáva za pomoci hormonálnej progesterónovej injekcie. Od podania tohto medikamentu sa menštruácia dostaví zvyčajne do 10 dní. Ide v zásade o jednoduchý úkon, ktorým je možné celý menštruačný cyklus ženy upraviť. Takisto existujú viaceré babské rady, ktoré môžu vo vašom prípade zafungovať. Väčšina spôsobov, ktoré by mohli fungovať, sú skôr mýty bez vedecky doložených dôkazov a popierajú princíp, na základe ktorého menštruačný cyklus ženy funguje. Aj v rámci diskusií sa skôr stretnete s názormi, že jedinou istotou je vyvolanie menštruácie u gynekológa. Ako vyvolať krámy doma? Tu je niekoľko tipov:

  • Horúca vaňa – horúci kúpeľ opakujte niekoľko dní po sebe. Podobne účinné môžu byť aj opakované horúce sprchy.
  • Pohybové aktivity – behanie, bicyklovanie, aeróbne cvičenia alebo aj joga.
  • Červené víno – pohár červeného vína denne
  • Dychové cvičenia
  • Zvýšenie príjmu vitamínu C
  • Bylinky a rastlinné preparáty – môžu obsahovať fytoestrogény alebo látky podobné estrogénu. Medzi vhodné bylinky patrí napríklad alchemilka, kurkuma, zázvor, angelika čínska alebo senovka grécka.
  • Pohlavný styk – sex

Tieto metódy nie sú medicínsky overené. V prípade, že vám tieto spôsoby na vyvolanie menštruácie nezaberajú, neodkladajte návštevu gynekológa. Môže ísť o závažnejší zdravotný problém, ktorý netreba podceňovať.

Ako vyvolať krámy – menštruáciu? skúsenosti Modrykonik

Ako vyvolať krámy – menštruáciu? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.8%)