Ako je uložené bábätko v brušku?

Ako je uložené bábätko v brušku?

Publikované: 18.09.2023
Aktualizované: 18.09.2023

Poloha plodu je vzhľadom na dostatok priestoru a množstvo plodovej vody v prvých šiestich mesiacoch premenlivá. Uloženie plodu sa stabilizujev 3. trimestri. Do 36. týždňa sa väčšina bábätiek pretočí do polohy hlavičkou dolu, ktorá je ideálna na pôrod. Len približne 4 % detí sa v termíne pôrodu nachádzajú v inej polohe. Niektoré môžu pri vaginálnom pôrode predstavovať problém, niektoré sú vyhovujúce.

Poloha hlavičkou nadol, pri ktorej je pozdĺžna os plodu rovnobežná s pozdĺžnou osou maternice, je najčastejšia. Existujú dva typy, a to postavenie predné a zadné. Obe polohy sú veľmi podobné a hlavička je pri nich otočená smerom nadol, pričom je zvyčajne ohnutá bradou k hrudníku alebo mierne zaklonená. V polohe s hlavičkou vpredu je tvár dieťaťa otočená smerom k chrbtu matky a záhlavím prilieha k pôrodným cestám. V prípade zadného postavenia je hlavička bábätka otočená smerom k brušku matky. Takáto poloha je menej častá a môže trochu skomplikovať vaginálny pôrod. Zriedka smeruje dieťa k pôrodným cestám inou časťou hlavy (čelom alebo tvárou). Vtedy sa musí pôrod často ukončiť cisárskym rezom.

Bábätko môže byť aj v polohe koncom panvovým nadol, pričom môže k pôrodným cestám smerovať nožičkami alebo zadočkom (nohy smerujú nahor alebo sú prekrížené pred telom). Hlava dieťaťa je otočená nahor, nachádza sa pri matkinom rebre. V prípade, že pri tejto polohe nie je priamo pri krčku maternice zadoček bábätka, ale nožičky, hrozí pôrod pupočnej šnúry, čo môže byť nebezpečné pre bábätko. Pred pôrodom zaujmú takúto pozíciu cca 3 % bábätiek. Lekár sa môže takúto polohu pokúsiť krátko pred pôrodom zmeniť (tlakom rukou cez brušnú stenu, ECV), úspešnosť je okolo 50 %. Okrem iného na to vplýva hmotnosť bábätka a množstvo plodovej vody. Ak sa to nepodarí, je nutný pôrod cisárskym rezom.

Medzi nepriaznivé polohy sa radia priečna a šikmá poloha bábätka. V priečnej polohe môže bábätko smerovať hlavou na ľavú stranu matky alebo môže byť hlava otočená k pravej strane matky. Os plodu je kolmá na pozdĺžnu os maternice. Pokiaľ je plod v priečnej polohe ešte pred pôrodnými kontrakciami, je predovšetkým pri prvorodičkách nutný cisársky rez. Pokiaľ nejde o prvé tehotenstvo, je šanca, že sa bábätko otočí správnym smerom. Avšak aj v tomto prípade je pravdepodobnosť vaginálneho pôrodu pomerne nízka. Pri šikmej polohe os plodu zviera s pozdĺžnou osou maternice ostrý uhol a hlavička alebo zadoček sú vybočené mimo panvový vchod.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.8%)