Aká je šanca otehotnieť bez ochrany?

Aká je šanca otehotnieť bez ochrany?

Publikované: 11.09.2023
Aktualizované: 11.09.2023

Ženy alebo páry sa často pýtajú na to, aká je šanca otehotnieť po nechránenom styku v prípade, že ejakulát po mužskom orgazme neskončí v pošve ženy. Túto otázku štatisticky riešia predovšetkým ženy alebo páry, ktoré praktizujú nechránený sex a obávajú sa, že počas neho môže dôjsť k oplodneniu a počatiu potomka. Pričom nepoužívajú žiadnu formu antikoncepcie. Pravda je, že práve nechránený pohlavný styk slúži na to, aby došlo k počatiu. Pravdepodobnosť otehotnenia pri nechránenom pohlavnom styku je teda vždy vysoká, no v závislosti od fázy menštruačného cyklu je šanca nižšia alebo vyššia. Najvyššia šanca otehotnieť je počas plodných dní ženy.

kedy má žena plodné dni? Práve počas plodných dní je plodnosť ženy najvyššia. Tomuto obdobiu sa v menštruačnom cykle ženy hovorí aj ovulácia. Toto obdobie sa pri 28-dňovom menštruačnom cykle ženy nachádza zvyčajne uprostred. Ide teda o približne o 12. – 14. deň od poslednej menštruácie. V období 3 dni pred a 4 dni po ovulácii sa odporúča praktizovať nechránený pohlavný styk, pretože je najvyššia šanca otehotnieť. Spermie muža dokážu prežiť v tele ženy 48 až 72 hodín (pozn. niektoré výskumy uvádzajú, že spermiu prežijú v organizme ženy až 7 dní) a môže dôjsť k oplodneniu ženského vajíčka dominantnou spermiou muža.

Neplatí ani to, že žena počas menštruácie nemôže otehotnieť. Menštruačný cyklus sa delí na viacero fáz, pričom počas každej je určitá šanca na otehotnenie. Počas ovulácie dochádza k uvoľňovaniu vajíčka, ktoré je schopné oplodnenia približne počas nasledujúcich 12 hodín. Ak sa napríklad pohlavný styk uskutočnil počas menštruácie, čo sa neodporúča, v určitých prípadoch môže byť ovulácia vyvolaná mimo predpokladaného obdobia. Ani počas pravidelného menštruačného cyklu nemusí ovulácia pripadať na rovnaký deň cyklu, preto, ak spermie dokážu v organizme prežiť niekoľko dní, môže dôjsť k oplodneniu vajíčka aj po pohlavnom styku, ktorý sa odohral mimo ovulačnej fázy.

Často sa muži a ženy pýtajú na to, či môže žena otehotnieť z predsemennej tekutiny, ktorej sa zvykne hovoriť ľudovo aj „kvapky lásky“. Tzv. predejakulát je produkovaný ako prirodzený lubrikant počas vzrušenia muža. Predejakulát sám osebe neobsahuje žiadne spermie. Prítomnosť spermií v ňom však môže byť ovplyvnená viacerými faktormi, napríklad spermie sa môžu zdržiavať v močovej trubici po predošlej ejakulácii. Ak je v predejakuláte dostatok spermií, šanca na oplodnenie sa zvyšuje.

Tak teda, aká je šanca otehotnieť bez ochrany? Vždy vyššia ako pri používaní akejkoľvek formy antikoncepcie. Spoľahlivosť pri správnom používaní kondómov je až 98 %. Ak sa partneri počas sexuálneho styku nechránia, pravdepodobnosť, že dôjde k oplodneniu, je štatisticky na úrovni 15 až 30 % v závislosti od fázy cyklu, v ktorom sa žena nachádza.

Aká je šanca otehotnieť bez ochrany? skúsenosti Modrykonik

Aká je šanca otehotnieť bez ochrany? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.6%)