Ako zistiť polohu bábätka v brušku?

Ako zistiť polohu bábätka v brušku?

Publikované: 05.10.2023
Aktualizované: 05.10.2023

Poloha plodu v maternici je v určitých fázach tehotenstva veľmi dôležitá. Aj preto niektoré mamičky zaujíma, ako zistiť polohu bábätka v brušku. Aj prvorodička vie, že ideálny scenár predstavuje, keď dieťatko prichádza na svet hlavičkou napred. To však rozhodne nie je poloha, v ktorej by bábätko vydržalo od samotného začiatku tehotenstva až po záverečnú fázu.

Minimálne do 6. mesiaca dieťatko v maternici zmení polohu hneď niekoľkokrát. Ak sa tak deje, pohyby bábätka bude tehotná žena zaručene cítiť. Keď je plod menší a maternica vyplnená plodovou vodou ponúka bábätku dostatok priestoru, bez väčších ťažkostí zmení polohu aj niekoľkokrát za deň. V tejto fáze nepredstavujú rôzne nepravidelné polohy bábätka riziko. V treťom trimestri sa však plod zväčšuje a zmeny polôh už nie sú pre bábätko také jednoduché. Zhruba do 36. týždňa by sa malo bábätko v brušku pretočiť do polohy hlavičkou dole, resp. do pôrodnej polohy. Niektoré ženy uvádzajú, že do pôrodnej polohy sa ich dieťa dostalo už začiatkom druhého trimestra.

Nastať môže aj situácia, že je bábätko v tzv. nepravidelnej polohe, ktorá znamená, že z hľadiska pôrodu nie je poloha ideálna. Primárne býva problémom, že hlavička nesmeruje správnym smerom, napr. priečna poloha, šikmá poloha alebo poloha, v ktorej panva dieťatka smeruje do pôrodných ciest.

V treťom trimestri je dôležité, aby bola poloha bábätka stabilizovaná. Zistiť polohu bábätka v brušku je možné za pomoci ultrazvukového, resp. sonografického vyšetrenia alebo hmatom (pozn. Leopoldove hmaty). Gynekológ sleduje polohu bábätka, pričom môže hmatom polohu bábätka jemne nasmerovať a zmeniť v prípade potreby jeho polohu na žiaducu. Takáto zmena polohy sa vykonáva miernym tlakom na určité časti brucha, nie je však možná vo všetkých prípadoch. Ak je pred pôrodom poloha bábätka nepravidelná, pôrodník sa musí rozhodnúť pre pôrod sekciou. Žena sama nedokáže s istotou zistiť polohu bábätka v brušku. Hoci je možné nahmatať časti tela bábätka.

Ideálne postavenie plodu v maternici pred pôrodom predstavuje pozdĺžna poloha hlavičkou dole. Vtedy je možné rozlíšiť, či ide o postavenie predné alebo zadné. Poloha pozdĺžna s predným postavením hlavičky je taká, keď hlavička smeruje nadol, ale tvár je nasmerovaná k chrbtu matky. Poloha so zadným postavením znamená, že tvár je otočená smerom k brušku. S ohľadom na tvar pôrodných ciest je ideálna poloha predná, pretože z dôvodu zakrivenia panvy je toto postavenie najprirodzenejšie. Avšak ani pri zadnom postavení nie je dôvod na vykonanie cisárskeho rezu. Pôrod môže trvať dlhšie, prípadne môžu byť kontrakcie intenzívnejšie.

Ak je dieťa v polohe koncom panvovým, znamená to, že hlavička smeruje hore a zadoček dole. Pre pôrod to teda znamená, že dieťa je v úplne nepravidelnej polohe. Ani to ešte nemusí indikovať nutnosť pôrodu sekciou. Tu je na posúdení pôrodníka, aby určil, v akej polohe sú nohy bábätka a či nehrozí pôrod pupočnej šnúry alebo iné riziko.

Niekedy je nevyhnutné k cisárskemu rezu pristúpiť pri polohe priečnej. Zvlášť vtedy, ak je dieťa v tejto polohe ešte pred kontrakciami, cisársky rez býva často nevyhnutný. Pri priečnej polohe je vyššie riziko, že dôjde k priškrteniu pupočnej šnúry, čo je pri pôrode pre bábätko nebezpečné.

Ako zistiť polohu bábätka v brušku? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(93%)