Ako zistiť, v ktorom mesiaci tehotenstva som?

Ako zistiť, v ktorom mesiaci tehotenstva som?

Publikované: 15.05.2023
Aktualizované: 17.05.2023

Samotné tehotenstvo trvá 40 týždňov (10 lunárnych mesiacov), pričom za jeho začiatok sa považuje prvý deň poslednej menštruácie. Termín pôrodu, veľkosť bábätka, ako aj to, v akom týždni tehotenstva sa žena nachádza gynekológovia počítajú na základe lunárneho kalendára. Niektoré mamičky chcú presne vedieť, v ktorom týždni či mesiaci sa práve nachádzajú. Tento údaj je dôležitým z hľadiska sledovania zmien plodu, ktoré sa počas tehotenstva odohrávajú a môžu byť signálom, že je s bábätkom všetko v poriadku. Napriek tomu, každé tehotenstvo je vždy špecifické.

Ako zistím, v ktorom mesiaci som? Týždne v tehotenstve sa počítajú od spomenutého prvého dňa poslednej menštruácie (počíta sa s 28-dňovým menštruačným cyklom) pred otehotnením. Ak sa vychádza z lunárneho kalendára, jeden mesiac má 4 týždne a vždy 28 dní. Je teda potrebné počítať týždne od prvého dňa poslednej menštruácie. Ak chcete počítať, v ktorom mesiaci ste na základe kalendárneho mesiaca, kalendárny mesiac má od 29 do 31 dní. Ak teda vypočítate, že ste aktuálne v 26. týždni, ste v 6. mesiaci tehotenstva. 

Skvelou pomôckou pri stanovovaní mesiaca tehotenstva je takisto predpokladaný termín pôrodu, ktorý určí sám gynekológ. Tu je potrebné vychádzať z predpokladu, že tehotenstvo trvá 40 lunárnych týždňov (+/- 2 týždne). Je preto v poriadku, ak sa bábätko vypýta von o 2 týždne skôr alebo neskôr. 

Ženy majú často zmätok aj v tom, ak gynekológ hovorí o trimestroch. Nie je hanbou sa ho spýtať na rozdelenie trimestrov – 1. trimester = 1. až 12. týždeň, 2. trimester = 13. až 27. týždeň, 3. trimester = 28. až 40. týždeň.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.8%)