Ako viem, že Escapelle zabrala?

Ako viem, že Escapelle zabrala?

Publikované: 01.03.2024
Aktualizované: 01.03.2024

Escapelle je forma núdzovej antikoncepcie, ktorá je známa hovorovo pod označením „tabletka po“. Liek nie je viazaný na lekársky predpis a je voľne predajný v lekárňach. Úlohou tohto medikamentu je zabrániť uvoľneniu vajíčka z vaječníkov, resp. zabrániť úspešnému oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou. Dôležité je v prípade Escapelle, ako aj iných tabletiek určených na tento účel, aby došlo k ich aplikácii maximálne do 72 hodín od nechráneného pohlavného styku. Túto formu núdzovej antikoncepcie si netreba mýliť s potratovou tabletkou, ktorej používanie na Slovensku nie je legislatívou schválené. Tabletka Escapelle nemá žiaden účinok, ak už tehotenstvo prebieha.

Platí, že čím skôr si žena tabletku po nechránenom sexe vezme, tým vyššia šanca je, že predíde neželanému otehotneniu. Počas prvých 24 hodín je predpokladaná úspešnosť 95 až 99 %, medzi 25 až 48 hodinami 85 % a po 49 hodinách klesá úspešnosť na 58 %. Tabletku by ste nemali nikdy brať viackrát počas jedného menštruačného cyklu. Nejde ani o formu dlhodobej antikoncepcie. Ako však žena vie, že Escapelle zabrala a zabránila nechcenému otehotneniu?

To, že tabletka Escapelle zabrala, sa žena s určitosťou dozvie až potom, čo sa jej dostaví menštruácia v očakávanom termíne a so štandardnou intenzitou. Po užití tabletky sa môžu výnimočne objaviť aj vedľajšie účinky, ako napríklad zvracanie. Ak sa dostavilo zvracanie po viac ako 3 hodinách od užitia tabletky, nie je potrebné vziať si ďalšiu tabletku. Ak sa však zvracanie dostavilo skôr, je potrebné, aby žena užila ďalšiu tabletku Escapelle. Tabletku po styku by nikdy nemalo užívať dievča mladšie ako 16 rokov.

U väčšiny žien sa neprejavia žiadne vedľajšie účinky. Na základe informácií uvádzaných výrobcom sa výnimočno môže objaviť spomenutá nevoľnosť – zvracanie, bolesť hlavy, žalúdka, citlivé prsníky, hnačka či únava. Výnimočne dôjde k zmene intenzity menštruácie alebo k jej zmene z hľadiska omeškania alebo predčasného dostavenia.

Ako viem, že Escapelle zabrala? skúsenosti Modrykonik

Ako viem, že Escapelle zabrala? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92%)